Kategorie:

Test routera UMTS/3G D-Link DIR-451 z modemem iPlus Huawei E630

Avatar
Opublikowane przez Jakub

Technologia mobilnego dostępu do internetu staje się coraz bardziej atrakcyjna. Wszyscy liczący się operatorzy oferują mobilny dostęp do Internetu. Problemem jest jednak wykorzystanie takiego rozwiązania w sieci domowej bez wykorzystania komputera jako bramy internetowej.

Miałem okazję przetestowac praktycznie ciekawe rozwiązaniedostępne na rynku: router D-Link DIR-451 z wbudowanym gniazdem PCMCIA do podłączenia modemu iPlus.


Router DIR-451 (zdjęcie: dlink.pl)

DIR-451
router D-linka jest większy niż standardowe rozwiązania. Zawiera gniazdo PCMCIA, port USB, 4 porty LAN i WiFi. Internet możemy mu dostarczyć poprzez modem PCMCIA lub telefon podłączony do portu USB (według producenta). Router rozdzieli internet na komputery podłączone kablem oraz poprzez sieć bezprzewodową WiFi.


karta iPlus Huawei E630 w routerze

Specyfikacja (skrótowa)

 • WAN UMTS/HSDPA:
  – PCMCIA
  – USB
 • LAN: 4 porty RJ45
  WiFI 54 Mbit/s
 • klient DDNS
 • przekierowanie portów
 • kreator połączenia
 • zarządzanie przez przeglądarkę
 • informacja o poziomie sygnału GSM
 • serwer DHCP

Router DIR-451 – ustawienia WAN, modem iPlus

Router DIR-451 – status połączenia

Uruchomienie
Podłączenie się do routera nie jest żadnym problemem. Po podłączeniu kabla LAN komputer dostaje adres IP. Po wpisaniu w przeglądarce adresu routera pojawia się nam okno logowania. Pierwszym elementem jaki nas wita jest kreator połączenia. Możemy wybrać kraj, operatora i model karty podłączonej do routera. Niestety w profilach Polski jest tylko Orange. Konieczne zatem jest wybranie z profilu innego kraju (Indonezja lub inny) na liście których będzie dostępny nasz modem. Ja test robiłem na Huawei E630. Po wybraniu modemu określamy ustawienia sieci: numer na który modem będzie się wdzwaniał (w Plusie: *99#, na innych ustawieniach nie chciał działać) oraz APN (w przypadku plusa wpisałem www.plusgsm.pl oraz internet) oraz nazwy użytkonika i hasła (w przypadku plusa wpisałem plusgsm, na innych ustawieniach nie chciał łączyc się z siecią)

Od razu warto zaznaczyć że standardowe ustawienia połącznia w iPlusie sa inne niż w przypadku korzystania z routera. Ponadto zdarza się, iż router ma problemy z połączeniem. Zauważyłem, że jest bardzo czuły na poziom sygnału. W czasie testowania zdarzyło się że połączył się na wpisanych ustawieniach, ale po restratcie systemu już nie chciał.


gniazda siec LAN, z lewej USB i zasilanie, z prawej modem Huawei E630

Po pierwszych nieudanych próbach zaktualizowałem firmware w routerze. Mimio iż wersja w urządzeniu (1.02) i na stronie nie różniła się to była jednak nowsza. Dodała więcej funkcji i predefiniowanych ustawień sieci (co ciekawe, zniknęła Polska :). W czasie konfiguracji okazało się że nigdzie nie można wpisac PIN karty. Szybka analiza źródła strony – i zamiana przeglądarki Firefox na Internet Explorer poprawiła ten problem. Okazało się że router nie pokazuje konfiguracji prawidłowo w Firefoxie. Szkoda i wstyd.

Zapytacie: 'Jak to chodzi’.
Szybkośc transmisji danych w dużym stopniu zależy od miejsca gdzie korzystamy z urządzenia. W centrum miasta (Bydgoszcz) zestawiał połączenie o prędkości 7,2 Mbit/s, co wyraźnie można było odczuć w szybkości ładowania stron WWW. Gdy używałem routera w Łabiszynie (mniejsza miejscowość 25 km. od Bydgoszczy) łaczył się tylko w technologii EDGE co powodowało drastyczy spadek prędkości. Dzielenie takiego pasma mija się z celem.


Czasy odpowiedzi. Router pracował w Bydgoszczy na 7,2 Mbit.

Stabilność DIR-451
Na początku, gdy kombinowałem z ustawieniami było kiepsko. Router raz łączył się aby po chwili zerwać połączenie i juz go nie odzyskać. Obecnie, gdy mam już opanowane stabilną konfigurację router utrzymuje połączenie sam. Gdy z jakiś przyczyn zerwie transmisję sam ją ponawia. Przy włączonym urządzeniu przez całą noc rano można było korzystać z Internetu. Średnio rozłączał się raz na dwie godziny. Zdarza się jednak niestety, że rozłączy się i z nieznanych przyczyn nie chce ponownie sam się połączyć. Pracuje nad „opanowaniem” tego problemu. Co ciekawe proces uruchamiania routera jest dość długi. Aby się zalogować do urządzenia trzeba odczekać około minuty od włączenia zasilania. Przyczyną jest pewnie system operacyjny – najprawdopodobniej Linux.

Dalsze testy?
Tak. Na routerze będe testował dostęp z zewnątrz (wymaga to wykupienia zewnętrznego numeru IP w iPlusie) do podglądu kamer z systemu monitoringu. Całość będzie montowana daleko w lesie ;). Do routera będzie podłączona antena zewnętrzna w celu polepszenia zasięgu.

Zastosowanie
Urządzenie ma zastosowanie w miejscach gdzie nie ma możliwości użycia innego łącza (np. daleko w lesie). Może być też stosowane w dużych miastach, w firmach jako urządzenie do awaryjnego udostępniania Internetu. Prędkość UMTS i HSDPA nie powala na kolana, ale od biedy może być. Dla zapalonych komputerowców będzie to idealne rozwiązanie podczas wakacji. Można rozdzielić internet na biwaku do sąsiednich pokoi lub namiotów przy wykorzystaniu sieci WiFi :). Dużą wadą jest jednak jego cena – ponad 650 zł brutto.


Modem w routerze

Router od przodu – kontrolki sygnalizujące stan urządzenia

Aktualizacja 2008-08-11
Urządzenie ma problem ze zrywaniem połączeń. Po rozłączeniu nie chce się połączyć ponownie. Pisałem do D-Linka prosbę o nowy firmware i dostałem nowszą wersję – 1.03_EU , Fri, 21 Dec 2007. Wersja ta posiada w profilach Polskę i naszych operatorów (Plus, Orange, Era). Co ciekawe po wybraniu z profili modelu Huawei-E630 router nie chce się połączyć. Dopiero wybór Huawei-E620 powoduje że połączenie następuje błyskawicznie. Jak na razie support D-Linka nie odpowiedział mi na e-mail w tej sprawie… Obecnie DIR-451 pracuje w Borach Tucholskich z dodatkową, zewnętrzną anteną. Co ciekawe, w panelu administracyjnym urządzenia nie ma żadnej różnicy w poziomie sygnału. Jest to tym bardziej dziwne, że z dachu budynku widać nadajnik Plusa…

Aktualizacja 1.2009

Problem ze zrywaniem połączen udało się rozwiązać stosując modem USB. Z takim modemem działa bez najmniejszych problemów.

Więcej informacji: dlink.pl

Masz pytania lub uwagi? Napisz do mnie

Dodaj komentarz